5) Kroužky‎ > ‎2013/14‎ > ‎

Přírodovědný kroužek na škole

přidáno: 3. 3. 2014 6:17, autor: Blanka Brožová   [ Aktualizováno 26. 8. 2014 11:17 uživatelem Eva Rusová ]
Na škole tento školní rok funguje kroužek pro mladé a nadšené přírodovědce. Je sestaven hlavně z našich nejstarších žáků, kteří se potýkají s úkoly biologickými i chemickými.

Například na jedné hodině jsme v mikroskopu porovnávali křídlo, ústní ústrojí, žihadlo a třetí končetinu včely a vosy. K tomu jsme museli připravit dočasné preparáty z částí uhynulých včelích i vosích těl. Nebo jsme zkoumali živé žížaly, jak se chovají v různých podmínkách. Živé žížaly si žáci samozřejmě nachytali ve volné přírodě. Psali jsme též zprávy tajnými inkousty, zkoumali jsme cigaretový kouř a vůbec jsme dělali různé zajímavé věci.

Zrovna minulý čtvrtek 27.2. se naši mladí vědci snažili zjistit, jak reagují některá červená přírodní barviva ukrytá v potravinách na změnu pH (změnu prostředí). Přinesli si tedy různé potraviny (hl.plody) červené barvy - červenou papriku i cibuli, borůvky, ostružiny, červené hrozny, šípky a kečup. Kečup naředili v poměru 1:1, ale barviva z plodů museli nejprve vylouhovat. Teprve pak s nimi pracovali dále. Podrobili barviva vždy třem zkouškám a sledovali, jak se v daném prostředí zbarví. Kyselé prostředí představoval obyčejný kuchyňský ocet a zásaditým prostředím byl vodný roztok prací sody (uhličitanu sodného). Třetím srovnávacím vzorkem bylo barvivo rozpuštěné ve vodě. Žáci zjistili, že některá barviva reagují zajímavou barevnou změnou a jiná zase ne. Naučili se navážit látku na dvouramenných vahách, namíchat roztok o určité koncentraci a odměřovat roztoky. Musím podotknout, že všem šla práce hezky od ruky a že jsou naši žáci opravdu šikovní! Přesvědčte se z fotografií. 
                                                                                                                                                               B.Brožová

Zkoumání rostlinných barviv


Comments