Hvězdárna a planetárium Hradec Králové

přidáno: 22. 1. 2018 5:29, autor: Web Master   [ aktualizováno 22. 1. 2018 5:29 ]

Hvězdárna a planetárium Hradec Králové se nachází na jižním okraji metropole východních Čech. Tam jsme se vydali za poznáním hvězdné oblohy. Uchvátila nás úžasná projekce planet, hvězd a souhvězdí, která byla doprovázená odborným výkladem a neméně zajímavým filmem o vzniku naší Galaxie. Počasí nám bohužel nedopřálo pozorovat Slunce dalekohledem, a tak jsme se po mnoha zvídavých dotazech vraceli spokojeni zpátky do školy. Nově získané informace nám zase o krůček otevírají bránu do jiného světa a do dalších vesmírných dobrodružství.

Žáci 5. tříd, Š. Nývltová, P. Endrychová a L. Rosiová

Lékařem proti své vůli

přidáno: 15. 1. 2018 5:35, autor: Web Master

Hned zkraje nového kalendářního roku 8. ledna jsme se s osmáky a deváťáky vydali na divadelní představení do UFFA. Čekala je divadelní fraška významného francouzského dramatika Moliéra.

Komedie si bere na mušku lékařské povolání, hypochondrii, mastičkáře a různé šarlatány, ale i falešné a hloupé měšťanské způsoby – snobismus.

Hlavním hrdinou je drvoštěp Sganarel, který se díky velkému nedorozumění stane lékařem, aniž by chtěl. Je nucen léčit dceru Lucindu bohatého Geronta. Lucinda z nešťastné lásky „onemocněla“ němotou. Kolotoč omylů a zmatků skončí pro Sganarela téměř oběšením, ale nakonec vše dobře dopadne! Představení též provází hudba a zpěv, herci se střídají s loutkami a o humor zde není nouze.

Hra se nám moc líbila a do školy jsme odcházeli s úsměvem na rtech.

B. Brožová + 8.A, K. Šiling + 9.A

Vánoční oběd 21.12.2017

přidáno: 15. 1. 2018 2:34, autor: Web Master   [ aktualizováno 15. 1. 2018 2:39 ]

Přípravu svátečního obědu měli jako již tradičně na starosti žáci devátého ročníku.

Tohoto úkolu se zhostili na výbornou.

Za což jim patří veliké poděkování.

Den otevřených dveří 1.12.2017

přidáno: 15. 1. 2018 2:30, autor: Web Master   [ aktualizováno 15. 1. 2018 2:38 ]

Průběžné pořadí ve sběru

přidáno: 3. 1. 2018 9:23, autor: Web Master

Pro výsledky průběžného sběru klikni na obrázek :-)

Poniklá

přidáno: 21. 12. 2017 3:14, autor: Web Master   [ aktualizováno 22. 1. 2018 5:30 ]

Poniklá - malá vesnička pod horami nacházející se nedaleko Trutnova, známá výrobou vánočních ozdob z korálků. To byl důvod naší předvánoční cesty. Zhlédli jsme celý výrobní proces od vyfouknutí korálků až po montáž celé vánoční figurky. Domů jsme jeli zase o něco moudřejší a s drobným dárečkem pod stromeček. Zajímavým doplněním naší exkurze byla návštěva krkonošského muzea. Dozvěděli jsme se, jak se žilo dříve, a pak hurá zpátky do školy.

Žáci 5. tříd s Š. Nývltovou, P. Endrychovou a L. Rosiovou.

Večerní Trutnov

přidáno: 20. 12. 2017 4:19, autor: Web Master   [ aktualizováno 20. 12. 2017 4:23 ]

Tak jako každý rok jsme se i letos s dětmi ze školní družiny vydali na vycházku večerním Trutnovem. Navštívili jsme adventní trhy v Uffu, kde děti měly možnost nakoupit drobné dárečky pro rodiče a pokochali jsme se krásným zbožím na stáncích. Za zazpívanou koledu a čertovskou básničku děti dostaly dárek v podobě malé ovečky.
Cestou na náměstí a pak k autobusu jsme počítali nazdobené svítící stromečky a samozřejmě jsme předali Ježíškovi všechna psaníčka. Vycházka se nám moc líbila :)

Astronomická olympiáda

přidáno: 19. 12. 2017 1:57, autor: Web Master   [ aktualizováno 19. 12. 2017 3:40 ]

Letos jsme se poprvé zúčastnili vědomostní soutěže Astronomické olympiády.

Astronomická olympiáda je soutěž, která je určena zájemcům o přírodní vědy, o astronomii, o soutěžení, prostě všem s chutí poměřit si svoje znalosti. Zájemci o tuto oblast řešili ve školním kole nejrůznější úkoly, testy, počítali různé problémové úkoly.

Do krajského kola postupují tito žáci z kategorie GH (6. – 7. ročník)

Postupujícím gratulujeme!

Mgr. Alice Linhartová (gestor školního kola)

Zemědělství žije - projektový den

přidáno: 11. 12. 2017 23:50, autor: Web Master   [ aktualizováno 12. 12. 2017 0:47 ]

Žáci 3. – 5. třídy se ve čtvrtek 7. 12. zapojili do projektu Zemědělství žije.

Pro děti byl připraven pestrý program. První část byla teoretická. Děti si poslechly mnoho informací nejen o počátcích zemědělství, ale hlavně o dnešní úrovni v tomto oboru. Fotografie mnoha zemědělských strojů zpestřily výklad.

Ve druhé části programu si žáci na několika stanovištích ověřili své znalosti o zemědělských plodinách, hospodářských zvířatech a původu našich potravin.  Naše děti mají blízko k přírodě a hospodaření, nejen díky pravidelné návštěvě společnosti Farmers vědí, že mléko nevyrábějí stroje. Kluky zajímaly traktory, mlátičky, postřikovače, secí stroje, kombajny a všechna přídavná zařízení. Tato technika je dnes na velmi vysoké úrovni. Děvčata byla zase zdatnější v určování plodin a jejich částí.

Účelem této akce bylo přiblížit dětem dnešní hospodaření, které se neodehrává na zabláceném dvoře. Děti si uvědomily velkou důležitost tohoto oboru, který zajišťuje naše prvotní potřeby. Snad si dopoledne i užily.

Mikuláš, čerti a anděl v 1. a 3. třídě

přidáno: 11. 12. 2017 23:30, autor: Web Master

V úterý 5. prosince k nám do první a třetí třídy opět zavítali Mikuláš, čerti a anděl. Při vstupu do třídy bylo hned poznat, kdo je hříšník a kdo ne. Provinilci se Mikulášovi přiznali ke všem nepravostem a zároveň slíbili polepšení. A protože jsme přidali několik básniček a písniček, čerti se slitovali a pomohli andělovi rozdat nadílku. Uvidíme, jak dlouho dětem vydrží snaha se polepšit.

Jana Pastorová a Jitka Horáková