1) Škola‎ > ‎Akce 2016/17‎ > ‎a) září 2016‎ > ‎

6.A v archivu

přidáno: 2. 10. 2016 9:33, autor: Eva Rusová   [ aktualizováno 13. 11. 2016 7:23 ]

V pátek 30. září žáci 6. A v rámci výuky dějepisu navštívili Státní okresní archiv v Trutnově. Tajemství archivu nám poodhalil archivní inspektor pan Jirásek, za což mu tímto děkujeme. Nejprve jsme byli ve studovně, kde jsme se dozvěděli, jak postupovat, když chcete v archivu bádat. Prohlédli jsme si staré listiny (ta nejstarší, kterou trutnovský archiv má, pochází z roku 1353!), staré knihy, které by nás svou velikostí a tloušťkou téměř zavalily, pečetidla města Trutnova a také několik historických fotografií našeho města. Poté jsme mohli nahlédnout do prostor, která jsou obyčejným návštěvníkům zapovězena. Už v hodinách dějepisu jsme si říkali, že v depozitářích se hlídá teplota a vlhkost, což jsme teď i s charakteristickou vůní starého papíru pocítili na vlastní kůži. Asi nejvíce nás zaujala informace, že kdyby se veškeré písemnosti trutnovského archivu srovnaly za sebe, dosáhly by do vzdálenosti 4,7 km.

E. Peterová, I. Šílová