1) Škola‎ > ‎Starší akce‎ > ‎Akce 2012/13‎ > ‎c) Listopad 12‎ > ‎

Příprava projektu

přidáno: 9. 10. 2012 9:52, autor: Eva Rusová   [ aktualizováno 8. 11. 2012 0:39 ]
Ve spolupráci s Domem zahraničních služeb připravujeme projekt "Škola v Evropě- Evropa ve škole".Naši žáci s p. uč. Patkovou natočili krátké video (zde), které s anglickým komentářem (dole) rozešleme do různých evropských zemí. Budeme čekat, zda se nám vrátí filmy o jiných zemích. Použijeme to při projektovém dnu 22.11.
"Poříčí v Evropě" - těšte se!

Dear Colleagues,

I'm writing you in order to request for a partnership from our ‘Náchodská grammar school’ here in the Czech Republic. We would like to set up a European project called ‘Poříčí in Europe’. ‘Poříčí’ is a part of our hometown Trutnov.

The aim of the project is to find out some information about the European countries, to utilize pupils´ knowledge, to cooperate with each other and to be in a partnership with other schools in Europe.

The project idea is to make and exchange a short video about our countries, towns and our schools. Afterwards, pupils will be divided into groups with their leading teacher. Each group chooses one country that will be presented. Apart from introducing other European countries using the received recordings, pupils could prepare traditional meals, act out scenes or create products of the target country. Our project video is attached and the contact email address for ‘Náchodská grammar school’ is at the bottom.

We would like to find a European partner with similar interests. Within the schools involved we imagine that pupils not only make a video, but also write letters in English to each other and eventually develop some further collaboration within our respective countries.

Please contact Andrea Patková patkova@zsnachtu.cz