1) Škola‎ > ‎Starší akce‎ > ‎Akce 2013/14‎ > ‎g) Březen 14‎ > ‎

Biologická olympiáda

přidáno: 8. 4. 2014 22:32, autor: Eva Rusová   [ aktualizováno 11. 8. 2014 10:50 ]

Ve středu 26.3. proběhlo v budově trutnovského Gymnázia okresní kolo biologické olympiády v kategorii C pro žáky 8. a 9. ročníků a odpovídajících ročníků středních škol. Letošní téma bylo téměř poetické – Světlo a barvy v přírodě. Do okresního klání může být přijat  jen žák s vypracovaným vstupním úkolem. Ten je vždy náročný - obnáší mít znalosti, umět provést nějaký pokus a pozorování a konečně svá zjištění umět shrnout, vyhodnotit a také sepsat ve své práci. Opět na soutěžící čekal test vědomostí, dále praktická část. Úkolem bylo zkoumat plody: připravit živé preparáty z jejich obsahu, pak je pozorovat pod mikroskopem a provést pokus s jejich slupkou – reakci na změnu pH. Potom žáci měli poznat, o jaký plod se jedná a k jaké patří rostlině. V závěru žáci poznávali celkem 40 předložených přírodnin a letos nechyběli ani minerály s horninami. V této části se dalo mnoho bodů získat ale i ztratit. Za naši základní školu šli do soutěže nejlepší řešitelé školního kola: Anna Burdová, Kateřina Binterová a Jan Braun z 9.A. Je zajímavé, že trutnovských základních škol bylo v soutěži zastoupeno jen málo. Konkurence byla opravdu veliká, téměř 30 soutěžících hlavně z gymnázií a zákl. škol, jež se účastní pravidelně. Našim žákům děkujeme za pěkné  umístění ve školním kole, za vzorně vypracované  vstupní úkoly a samozřejmě reprezentaci  v okresním kole. Jakých výsledků naši žáci dosáhli si můžete prohlédnout v tabulce.

B. Brožová