1) Škola‎ > ‎Starší akce‎ > ‎Akce 2014/15‎ > ‎f) Únor 15‎ > ‎

Další přírodovědné setkání

přidáno: 9. 2. 2015 15:53, autor: Blanka Brožová   [ Aktualizováno 11. 3. 2015 12:38 uživatelem Eva Rusová ]

V sobotu 7.2.2015 se členové přírodovědnýh kroužků z různých základních škol opět sešli na VOŠ a SZŠ v Trutnově, aby se ve svém volnu něco dozvěděli z oblasti přírodních věd a techniky.

Hned v úvodu se nás ujal pan ředitel Hásek. Za jeho asistence jsme poznali měření pomocí systému PASCO, kterým jsme zjišťovali naši dechovou i srdeční frekvenci, porovnávali svou kapacitu plic, a pak jsme simulovali měření EKG (elektrickou srdeční aktivitu) - vše téměř jako u lékaře. Také jsme viděli, jak lze zapojit další měřící přístroje, např. pH-metr, kterým jsme přesně měřili kyselost, neutralitu či zásaditost látek.

Na druhém stanovišti jsme také měřili, ale tentokrát naše zeměpisné vědomosti a dovednosti. Během doby běžné vyučovací hodiny jsme museli vyluštit tajný text, k němuž jsme potřebovali znát písmena skrývající se za udanými symboly. Každé písmeno jsme si museli odpracovat splněním dílčího úkolu, ve kterém smělo být chybováno jen jednou. Jinak bylo písmeno ztracené. Těchto úkolů bylo 15. K práci jsme mohli použít internet a atlasy, ale nic se nesmělo přemisťovat. Tady jsme opravdu museli spolupracovat! A vyplatilo se nám to. Soutěž jsme vyhráli!!!

Na posledním stanovišti nás čekali oblíbené chemické pokusy. Téma experimentů se vztahovalo k potravinám a tak jsme zažili rychlou smrt gumového medvídka, odbarvovali kečup a zjišťovali, zda obsahuje přírodní barvivo z rajčat či uměle vyrobené. Zkoumali jsme v běžných potravinách přítomnost škrobu, psali jsme tajnými inkousty a vyvolávali je, a nakonec jsme pomocí červeného zelí zjišťovali, zda jsou látky z běžného života kyselé, neutrální nebo zásadité. Při tom nám látky krásně měnily barvu. Indikátorama jsme si též zhotovili kresbu. V závěru jsme si na "chemickém baru" vyrobili limonádu tak, jak se to podobně provádí v praxi. Zjistili jsme, že se nedá pít, pokud ji "nenacpeme" cukrem (přesně jako v praxi).

Všem se sobotní dopoledne líbilo a již nyní se těšíme na další setkání v březnu, kdy budeme pitvat!

                                                                                                                                                                       B.Brožová

Přírodovědné setkání na zdrávceComments