1) Škola‎ > ‎Starší akce‎ > ‎Akce 2014/15‎ > ‎g) Březen 15‎ > ‎

Pitva oka a další experimenty

přidáno: 28. 3. 2015 18:03, autor: Blanka Brožová   [ Aktualizováno 12. 6. 2015 12:54 uživatelem Eva Rusová ]
V sobotu 28.3. 2015 ráno se opět sešli v budově zdravotnické školy v Trutnově nadšenci pro vědu.
Přednost měli členové přírodovědného kroužku. Šanci ale dostali i jiní žáci naší školy se zúčastnit.

Tentokrát byla na programu, jako třešnička na dortu, pitva prasečího oka. Na něm jsme si perfektně představili to své lidské. Zkoumali jsme také připravené modely a porovnávali pak obrázek i skutečné oko. Zde je základní stavba oka:

V závěru pitvání jsme se pokoušeli celou oční bulvu zničit prasknutím, ale ani skákání po něm nepomohlo. Oko zůstalo v celku a my jsme si uvědomili, jak je vnější vrstva tzv. bělima pevná a odolná. Však také trochu trvalo, než jsme ji skalpelem přeřízli.

Na dalším úseku jsme se věnovali optice. Sledovali jsme, jak se paprsky světla šíří v různém prostředí a lámou (ohýbají). Ukázali jsme si funkci čoček v brýlích - spojky i rozptylky. Měřili jsme ohniskovou vzdálenost a v závěru jsme si vyrobili svůj spektometr, kterým lze pozorovat, že každé světlo má své určité spektrum barev.

Posledním stanovištěm byly oblíbené chemické pokusy - věnované tentokrát tématu : Zvířecí ZOO. Operovali jsme dinosaury, cvičili blechy, vyráběli sádrové odlitky zvířat, pastu pro slony, oživovali z popela hady starých Faraonů, vyráběli svítící slimáky (sliz) a donutili jsme chemického chameleona měnit svou barvu.

Všichni máme z tohoto mimořádně povedeného dopoledne radost, spousty fotek i nevšedních zážitků! Dokonce jsme natočili krátká videa.

B.Brožová

Další sobotní experimentování na SZŠ