1) Škola‎ > ‎Starší akce‎ > ‎Akce 2014/15‎ > ‎g) Březen 15‎ > ‎

Zatmění Slunce

přidáno: 22. 3. 2015 10:10, autor: Eva Rusová   [ aktualizováno 4. 5. 2015 9:46 ]

Dne 20.3. jsme se skupinou žáků 2. stupně vypravili na pozorování částečného zatmění Slunce do hvězdárny v Úpici. Předpověď slibovala ideální podmínky, tak jsme se všichni těšili. Nejprve jsme nahlédli do vnitřních prostor hvězdárny a usadili se v místním přednáškovém sále. Tam nám byly promítnuty zajímavosti z fascinujícího světa vesmíru. Poté nám pracovník hvězdárny pověděl něco o nadcházejícím úkazu a seznámil nás s jeho průběhem. Žáci dostali do skupinek pracovní listy, které měli za úkol během dopoledne vyplnit a šlo se do prosluněného areálu hvězdárny. Někteří pozorovatelé  byli vybaveni vlastními sklíčky z domova a několik nám jich bylo zapůjčeno. V areálu jsme také kdykoliv mohli nahlédnout do jednoho ze tří dalekohledů a pracovníci hvězdárny byli připraveni odpovídat na všechny naše zvídavé dotazy. A tak během následujících dvou hodin směřovaly všechny zraky k obloze, kde si pro nás Slunce a Měsíc připravili nádherné představení. Mezitím jsme se pokoušeli o co nejhezčí snímky a řada z nás si na nachystaném ohništi opekla první letošní špekáček. Strávili jsme tu pohodové a zajímavé dopoledne a myslím si, že při příštím zatmění si každý z nás rád tyto chvíle připomene.

Druhá skupina našich žáků pozorovala zatmění s pracovníky úpické hvězdárny na Krakonošově náměstí. Všichni žáci měli za úkol vyplnit pracovní list:
Správné řešení (pro zvětšení klikni):

A jak jste odpovídali?

Žákům, kteří měli 20 a více bodů (červeně označení) gratulujeme,
o velké přestávce si přijďte pro odměnu!