1) Škola‎ > ‎Starší akce‎ > ‎Akce 2014/15‎ > ‎i) Květen 15‎ > ‎

Den meteorologie

přidáno: 29. 5. 2015 12:03, autor: Eva Rusová   [ aktualizováno 28. 6. 2015 11:42 ]

Ve středu 27. května jsme pro žáky druhého stupně připravili další projektový den, tentokrát o meteorologii.

Šesťáci se seznámili s tím, co by nemělo chybět v žádné správné televizní předpovědi počasí. Pak hádali, jak lze předpovědět počasí podle chování zvířat.

Druhá část šesťáků se věnovala měření vlhkosti, tlaku a rychlosti větru. Sami si ve skupinkách sestrojili jednoduchý vlhkoměr, tlakoměr a měřič rychlosti větru - anemometr.

Sedmáci si povídali o měření teploty a množství srážek. Také si vyrobili vlastní jednoduché srážkoměry a umístili je na školní zahradu, kde  budou v dalších dnech zjišťovat, kolik srážek spadlo. Žáci také dostali pracovní listy na dobrovolný domácí úkol - měření průměrné denní teploty.

Osmáci a deváťáci absolvovali dvě dvouhodinové dílny.

V jedné z nich se věnovali nebezpečnému počasí. Nejprve se žáci seznámili se základními meteorologickými pojmy, poté v práci ve skupinách s pojmy pracovali. Rozebrali jednotlivé nebezpečné jevy - především bouřky, hurikány, tornáda, mrznoucí déšť, sucho, El Nino.

tématu o optických jevech žáci zkoumali duhu, halové efekty, červánky, fatu morgána, zrcadlení.

Část žáků se také seznámila s teorií o oblacích. Pokusem si žáci předvedli vznik a podstatu oblaků a rozdělili si je na základní druhy. Vyfocené oblaky určovali a zařadili do správné výšky na obloze.

Den vyvrcholil besedou s Taťánou Míkovou a Michalem Žákem z České televize. Žáci i učitelé poznali, že to jsou nejen odborníci na předpověď počasí, ale dokáží také o meteorologii pěkně mluvit, zatraktivnit ji dětem. Trpělivě odpovídali na spousty všetečných otázek, s učiteli strávili přestávku a poobědvali s námi ve školní jídelně.

Jsme přesvědčeni, že tento den přinesl žákům takový zážitek, že si spoustu věcí zapamatují i bez zkoušení a prověrek.