1) Škola‎ > ‎Starší akce‎ > ‎Akce 2015/16‎ > ‎j) červen 2016‎ > ‎

Provázení městským parkem

přidáno: 6. 6. 2016 13:00, autor: Eva Rusová   [ aktualizováno 8. 7. 2016 13:34 ]

Středa 1.6.(pro 1.stupeň) nebo čtvrtek 2.6.(pro 2.stupeň) byly ve znamení procházek a poznávání. Počasí nám přálo a studenti České lesnické akademie nás po třídách zasvětili do historie i dnešní podoby městského parku ležícího na úbočí dvou vrchů – Šibeník a Janský. V těchto místech se 27.6. 1866 odehrály krvavé boje Prusů a Rakušanů. Park byl prý založen roku 1890 a má 3 části. Francouzský park v dolní části se vyznačuje nižšími porosty s kruhovou kašnou a schodišti, ve střední části se pak nachází park anglický, pro nějž je typický vysoký porost s chodníky a odpočívadly. Konečně v horní části parku – lesoparku na Janském vrchu - se nachází kaple sv. Křtitele s vojenským hřbitovem a na vrchu Šibeník se tyčí litinový pomník polního maršála Ludvíka Gablenze.  Prohlídku jsme začali od kašny z roku 1903 s kamenným drakem, kterého dle pověsti přemohl udatný občan Trut (dle něho název Trutnov). Dnes kašna bohužel díky vandalům vodu nechrlí. V blízkosti kašny jsme viděli pomník obětem 1. světové války a po straně schodiště vedoucího na horní terasu francouzského parku jsme zaznamenali vchod do podzemní chodby prý přes 100 m dlouhé. Do podzemí je možné příležitostně nahlédnout. Pak jsme vystoupali schody, které nás přivedli k pomníku s bystou Uffo Horna, trutnovského rodáka a básníka. Na jeho počest bylo pojmenováno nově vybudované kulturní centrum UFFO. Kolem jsme viděli nově zasazené sakury (japonské třešně), zimostráz, který v našich podmínkách je spíše výjimkou a krásně rozkvetlé rododendrony. U Hornova pomníku kvete také magnolie. Studentky nás poté zavedly do anglického parku, kde jsme pozorovali cypřišky, smrky, borovice, jedle, ale i listnáče – např. javory, platany, břízy, buky, habry, lípy, jeřáby, lísky apod. Byli jsme upozorněni, že nejvyšším stromem v parku je jedle obrovská. Pod její korunou jsme si mohli prohlédnout další zajímavost – pomněnku s bílými kvítky místo typicky modrými. Prý je to dáno genetickou poruchou rostlinných barviv. Prošli jsme také kolem mohyly ze zkamenělého dřeva s portrétem básníka Schillera. Zkameněliny stromů – araukarity - sem byly dovezeny a setkali jsme se s nimi vícekrát. Nad Schillerovou mohylou jsme viděli další pomník tentokrát patřící zakladateli parku. Deska s jeho podobiznou je umístěna na balvanu z granitu (žuly), který byl přivezen z Obřího dolu pod Sněžkou. V anglickém parku se prý dříve na jedné z vyhlídek na Krkonoše nacházela zahradní restaurace Zámeček. Ta vyhořela a dnes po ní není ani stopy. Odtud jsme se pokochali pohledem na naši nejvyšší horu Sněžku a uviděli jsme další zajímavost – vysoký listnatý strom tulipánovník liliovitý, který má květy podobné tulipánu. Procházka nám krásně utekla a závěru jsme si prohlédli ještě další chloubu parku - statný jehličnan - douglasku tisolistou.

Děkujeme studentům ČLA Trutnov za povedenou akci.                                                                                                                                                                         B.Brožová