1) Škola‎ > ‎Úspěchy žáků‎ > ‎2012/13‎ > ‎

Soutěž v První pomoci

přidáno: 8. 11. 2012 15:36, autor: Blanka Brožová   [ Aktualizováno 10. 10. 2013 9:46 uživatelem Eva Rusová ]

Čtvrteční ráno 8.11. se naše tříčlenné družstvo deváťáků ve složení Dáša Kudová, Klára Weissová a Ruda Horák se mnou sešlo na soutěži v Předlékařské první pomoci konané na Střední zdravotnické škole v Trutnově, aby změřilo síly s ostatními soutěžícími. Však se naši závodníci na klání pilně připravovali a týden předem rovněž prošli základním zaškolením. Něco již o poskytování první pomoci ode mne slyšeli na hodinách přírodopisu v 8.ročníku a těsně před soutěží si vědomosti a dovednosti opět narychlo procvičili. Na přípravu měli ale málo času a vzhledem k tomu, že na podobné soutěži nikdy nebyli, netušili, do čeho jdou. Šli tedy s tím, že si soutěž omrknou, aby nabrali zkušenosti a někdy příště možná i zabodovali! Po zahájení závodů a rozdělení do družstev je čekaly tyto úkoly:

1.  zvládnout modelovou situaci s oživováním a následným ošetřováním utonulé a její zachránkyně – kamarádky, jež z toho zážitku byla v šoku a ztěžovala záchranu celému týmu tím, že byla hysterická, vrhala se opakovaně na utonulou kamarádku a prala se – velmi těžký úkol

2.  prověření teoretických znalostí ve formě testu

3.  poradit si v případě dopravní nehody chodce s cyklistou (s otřesem mozku a zlomeninou horní končetiny) – to už bylo snazší

Ve volném čase si deváťáci zkusili aplikaci s injekcemi, nechali si změřit krevní tlak (já též) a namaskovat různá poranění, která později chtěli předvést doma. Jak pochodili, nevím, ale doufám, že rodiče příliš nevyděsili! Po splnění úkolů jsme už všichni zúčastnění čekali, až nám organizátoři předvedou, jak se mělo při zásazích správně postupovat, a na základě toho, jsme usoudili, že poslední asi nebudeme - možná se umístíme někde uprostřed. Jaké bylo naše překvapení, když se v kategorii starších žáků vyhlašovalo od posledních míst, a my se stále neslyšeli! To už se blížila pomyslná bedna vítězů. No, nakonec jsme na ni nestoupli, poněvadž jsme obsadili bramborovou, tedy 4.pozici. Ale věřte, že jsme přesto měli obrovskou radost! A já jsem na Dášu, Kláru a Rudu pyšná!!! Neboť skvěle obstáli v konkurenci 15 družstev, které na podobné soutěže jezdí více či méně pravidelně.

Patří jim tedy velký dík za důstojnou reprezentaci naší školy a 3x S L Á V A !!!

B. Brožová

Soutěž v Předlékařské PP 8. listopadu 2012