1) Škola‎ > ‎Úspěchy žáků‎ > ‎2013/14‎ > ‎

Soutěž v předlékařské první pomoci

přidáno: 23. 11. 2013 15:23, autor: Blanka Brožová   [ Aktualizováno 12. 2. 2014 8:21 uživatelem Eva Rusová ]
Minulý týden 20.11. se našich 6 deváťáků zúčastnilo na SZŠ a VOŠ v Trutnově soutěže v poskytnutí Předlékařské první pomoci. Byla to pro ně premiéra. Jmenovitě to byli: 1.družstvo - Viktor Kanda (velitel), Lucie Janků a Anežka Špetlová a 2.družstvo - Markéta Beranová (velitelka), Jan Braun (náhradník) a Jiří Janoušek. Na tuto akci se připravovali teprve od října, kdy zahájil činnost náš přírodopisný kroužek. Za tak krátkou dobu museli deváťáci do podrobna zvládnout teoreticky i prakticky všechny možné druhy poranění i životně kritické stavy jako např. uštknutí, pokousání, šok, otravy, tonutí, mdloba...... a jejich ošetřování, nácvik resuscitace, různé zotavovací polohy a manévry s postiženými, volání záchranné služby i ohlašování situace dispečinku, transport zraněných, osobní ochranu i legislativu. Někteří dokonce absolvovali v první pomoci i školení. Již minulý rok jsme poprvé změřili své síly v tomto klání za účasti tří loňských deváťáků Rudy Horáka, Dáši Kudové a Kláry Weissové. Ti na soutěž šli loni také prvně a umístili se hned v konkurenci 16 družstev na 4. místě. Nastavili tak vysokou laťku. Našim novým soutěžícím se ji letos bohužel nepodařilo překonat, ale i tak jsme na ně hrdí, poněvadž poslední také nebyli. Jedni se umístili na 10.místě a druzí na 11. místě ze čtrnácti družstev v kategorii starších žáků. Ihned po splnění jednotlivých úkolů slyšeli naši žáci vždy pochvalu na odvedenou práci. Prý, že se dopustili jen nepatrných chybiček. Profesorky ze SZŠ o ně projevili zájem jako o jejich budoucí studenty. Však si naši soutěžící v mezidobí úkolů a testových otázek mohli prohlédnout budovu Střední zdravotnické školy. Provázela je paní zástupkyně osobně a pozvala je na den otevřených dveří. Rovněž při vyhlášení výsledků byla slyšet z úst vedoucí soutěže samá chvála na jednotlivé výkony družstev s tím, že bodově se místa často liší jen o bod. A to nás opravdu potěšilo! Všimla jsem si totiž, že většina dětí z jiných škol je mi nějak povědomá. Po bližším zkoumání jsem zjistila, že jezdí na školení a soutěže tohoto typu pravidelně. Jsou již tedy velmi zkušení! Naši nováčci se proto nemají zač stydět!!! Právě naopak je velice chválím a děkuji jim za vzornou reprezentaci školy!!! A kdyby nic jiného, zkušenosti s poskytováním první pomoci se jim určitě budou hodit v reálném životě!

B.Brožová

Soutěž v Předlékařské první pomoci