2) Výuka‎ > ‎Předměty‎ > ‎Chemie‎ > ‎

Chromatografie - Je černá opravdu černá?

přidáno: 1. 2. 2016 15:30, autor: Blanka Brožová   [ Aktualizováno 17. 3. 2016 9:34 uživatelem Eva Rusová ]
Osmáci si v hodinách chemie opět na vlastní pěst vyzkoušeli práci laborantů. Tentokrát se zabývali otázkou:

"Jsou barvy, které u potravin nebo předmětů z běžného života vídáme, čisté chemické substance nebo směsi různých látek."

Pro tento účel se hodí oddělovací metoda směsí zvaná chomatografie. Osmáci si zkusili chromatografii na křídě i filtračním papíře.

Průzkum se u potravin zaměřil na rostlinná barviva zelená (špenát) a červená (paprika, zelí a řepa). Tady bylo potřeba vzorek potraviny rozetřít s pískem a nechat vylouhovat v etanolu. Žáci např. zjistili, že zelená barva špenátu je vlastně složená z několika různých barviv jako jsou typy chlorofylů (odstíny zelené), xantofyl (žluté) a karoten (oranžověčervené odstíny).

Dále osmáci zkoumali složení inkoustů používaných v běžných fixech. Jaké překvapení na ně čekalo např. u hnědého fixu, což můžeme vidět na fotografii - na chromatografickém vzorku provedeném na křídě. Podobně zjišťovali, že černý fix není vlastně vůbec z černého pigmentu, a že  fialová barva obsahuje i modré barvivo atd.. 

 Aniž by osmáci chtěli, z laborantů se rázem stali také výtvarníci, protože zvláště na kruhovém filtračním papíře vznikla malá umělecká dílka! Podívejte se, jak působivě vypadají zjištěné výsledky!
                                                                                                                                                                     B.Brožová


Chromatografie v 8.A
                                                                                                                                           
Comments