Krajské kolo a finále "Astronomické olympiády"

Již potřetí v řadě se naše škola zúčastnila Astronomické olympiády.

Pro připomenutí :-)

Astronomickou olympiádu pořádá Česká astronomická společnost. Tato soutěž probíhá na základních školách, víceletých gymnáziích i středních školách. Mladším řešitelům nabízí netradiční pojetí přírodovědné soutěže s možností používat libovolné pomůcky v kole školním a praktické úlohy v kole druhém, korespondenčním.

Školní kolo: Ze skupiny GH (6. a 7. třída ZŠ) postoupilo z naší školy 44 žáků a ze skupiny EF (8. a 9. třída ZŠ) postoupili žáci tři.

Krajské kolo: Bohužel 11. 3. 2020 byly v ČR školy uzavřeny, takže se měnila i pravidla krajského kola.

Vojtěch Kotyk (třída 8. A) přesto neváhal a pustil se do řešení úloh z krajského kola. Jeho úsilí se vyplatilo a dosáhl v krajském kole na vynikající medailové 3. místo. Celkem se krajského kola zúčastnilo 32 řešitelů.

Finále: K tomuto mimořádnému úspěchu přibyl ještě postup do finále, které se letos konalo online. Tuto mezinárodní soutěž tentokrát pořádalo Estonsko. Konalo se 23. dubna 2020, kdy žáci mezi 12. a 16. hodinou museli vyřešit spoustu složitých úkolů.

Vojta se mezi 350 juniorskými žáky z ČR, Rumunska, Estonska, Bangladéše, Běloruska, Bulharska, Ruska, Litvy a Slovenska vůbec neztratil a umístil se na velmi krásném 97. místě.

K mimořádnému výkonu Vojtovi gratulujeme a doufáme, že příští rok se do soutěže zapojí opět hojný počet žáků, kteří vydrží až do samotného konce soutěže :-)

Alice Linhartová